Izraeli sulmon objektivat palestineze në Gaza, vritet komandati i Al-Quds

-

Ushtria izraelite ka ndërmarrë një sulm masiv në Rripin e Gazës në përgjigje të kërcënimeve nga një grup militant palestinez atje, raporton BBC.

Një udhëheqës i Xhihadit Islamik Palestinez është vrarë, sipas autoriteteve izraelite.

Taysir al-Jabari, një komandant i Brigadave Al-Quds, krahu ushtarak i Xhihadit Islamik, ka vdekur në një sulm ajror në një apartament në Kullën Palestine në qendër të qytetit të Gazës, raporton Al Jazeera.

Kjo pason disa ditë tensionesh pasi Izraeli arrestoi një anëtar të lartë të PIJ-së, një nga grupet kryesore militante në Gaza.

PIJ me bazë në Gaza kishte kërcënuar se do të hakmerrej, duke përfshirë bombardimin e qendrës së Izraelit.

Pak para fillimit të operacionit, ministri izraelit i mbrojtjes Benny Gantz lëshoi ​​një paralajmërim, duke thënë: “Për armiqtë tanë, dhe veçanërisht për udhëheqjen e [sundimtarëve të Gazës] Hamas dhe Xhihadit Islamik Palestinez, do të doja të theksoja: koha juaj ka mbaruar. Kërcënimi [për këtë rajon] do të hiqet në një mënyrë ose në një tjetër.”

PIJ, një nga grupet kryesore militante në Gaza

Lajmet e fundit

Përplasen dy trena në Indi, raportohet për shumë viktima

Shumë njerëz dyshohet se kanë vdekur në Indinë lindore pasi një tren pasagjerësh doli nga shinat pas një përplasjeje...

Klubet me vlerën më të lartë në botë, kush mban kreun?!

Në këtë sezon nuk fitoi asnjë trofe, por Real Madrid ka se për çfarë të krenohet. “Los Blancos” janë...

Florim Asani nga gjenerata U18 e Shkëndijës po dëshmon talentët e rinjë të sportit që i ka Tetova

Mesfushori i fundit Florim Asani nga Tetova i cili për momentin po luan në gjeneratën U18 të klubit të...

Dashuri dhe festë për të voglin e yllit Liza

Dihet tashmë se ajo është një yll i muzikës atje ku jetoj por jo vetëm, por edhe një zonjë...
- Advertisement -

Edi Rama për Ali Ahmetin dhe babanë e Hashim Thaçit: Burra!

Kryeministri shqiptar, Edi Rama ka komentuar vizitën e sotme të kryetarit të Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti në...

Kryeparlamentari Xhaferi në Vilnus takoi nënkryetaren e parë të Asamblesë nacionale franceze, Valeri Rabo

Kryetari Xhaferi sot, në margjinat e takimit në nivel të lartë të kryetarëve të parlamenteve të vendeve anëtare të...