Kërkohet shkarkimi i Goran Rakiq nga posti i ministrit

-

“Qëllimi ynë politik është të rrëzojmë Albin Kurtin nga pushteti” kështu po thotë hiç më pak se Goran Rakiqi kryetari i Listës Serbe, që në Qeverinë e Kurtit e drejton Ministrinë për Kthim dhe Komunitete.

Ulësja e tij në qeverinë e Kosovës është një obligim kushtetues, për çka po duket se ekzekutivi i ka duart e lidhura të veproj kundrejt tij.

Mefail Bajqinovci që është anëtar i Komisionit parlamentar për Siguri thotë se deklaratat e Listës Serbe janë të njëjtat me ato të opozitës në vend.

“Ata e kanë shprehur që duan ta rrëzojnë qeverinë Kurti por mundësitë janë të vogla, për opinionin public duhet të sqarohet se ne nuk jemi në koalicion dhe ata nuk kanë numrat që ta rrëzojnë qeverinë Kurti. Po i shohim edhe deklaratat e opozitës që pothuajse janë në sinkron me deklaratat e Listës Serbe”, ka thënë Bajqinovci.

Mefail Bajqinovci, deputet i LVV-së

E sipas shefes së deputetëve të LVV-së Mimoza Kusari Lila, pavarësisht çfarë masash mund të merren ndaj Rakiqit, Lista Serbe do të ketë një ministër në Qeveri.

“ Duhet të menaxhojmë në këtë rrethanë situatën në një mënyrë që të shkaktojmë më së paku pasoja për funksionimin e shtetit. Situata me Ministrin Rakiq mund të definohet por që prapë duhet të jetë Lista Serbe pasi që janë të vetmit përfaqësues të komunitet serbë në Kuvendin e Kosovës që duhet ta propozojë një ministër tjetër”, ka deklaruar Kusari Lila.

Mimoza Kusari Lila, deputete e LVV-së

Megjithëse deklaratat për rrëzim të qeverisë i vlerëson lojëra politike, shkarkimi i Rakiqit duhet të ndodhë, sipas analistit Milazim Krasniqi.

“M’kujtohet Isa Musatafa për një deklaratë e ka shkarku Jabllanoviqin nga pozita e ministrit, Kurti thjesht po e dëmton imazhin e vetë sepse po tregohet i paguximshëm sepse veprimet e Goran Rakiqit, kanë qenë veprime supverzive kanë shku kanë blloku rrugët, dhe ka thirrë për bojkot e për rebelim kështu që momenti ka kaluar që ai do duhet të shkarkohej”, ka thënë Krasniqi.

Milazim Krasniqi, profesor

E as akti më i lartë juridik nuk e ndalon shkarkimin e tij.

“Kushti për me pasë një ministër nga komuniteti serb përfundon në momentin kur të emërohet qeveria, ai kusht nuj e obligon rrëzimin e qeverisë nuk e imponon ramjen e qeverisë sepse kushti është akumulua në momnetin kur është kriju qeveria”, ka thënë juristi Shkëlzen Sopjani.

Shkëlzen Sopjani, jurist

Lista Serbe përveç që përfaqësohet në Qeverinë e Kosovës me ministrin për Kthim dhe Komunitete, ka po ashtu edhe dhjetë deputetë në Kuvendin e Kosovës.

Lajmet e fundit

Përplasen dy trena në Indi, raportohet për shumë viktima

Shumë njerëz dyshohet se kanë vdekur në Indinë lindore pasi një tren pasagjerësh doli nga shinat pas një përplasjeje...

Klubet me vlerën më të lartë në botë, kush mban kreun?!

Në këtë sezon nuk fitoi asnjë trofe, por Real Madrid ka se për çfarë të krenohet. “Los Blancos” janë...

Florim Asani nga gjenerata U18 e Shkëndijës po dëshmon talentët e rinjë të sportit që i ka Tetova

Mesfushori i fundit Florim Asani nga Tetova i cili për momentin po luan në gjeneratën U18 të klubit të...

Dashuri dhe festë për të voglin e yllit Liza

Dihet tashmë se ajo është një yll i muzikës atje ku jetoj por jo vetëm, por edhe një zonjë...
- Advertisement -

Edi Rama për Ali Ahmetin dhe babanë e Hashim Thaçit: Burra!

Kryeministri shqiptar, Edi Rama ka komentuar vizitën e sotme të kryetarit të Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti në...

Kryeparlamentari Xhaferi në Vilnus takoi nënkryetaren e parë të Asamblesë nacionale franceze, Valeri Rabo

Kryetari Xhaferi sot, në margjinat e takimit në nivel të lartë të kryetarëve të parlamenteve të vendeve anëtare të...