Pelosi vlerëson Tajvanin, thotë se udhëtimi aziatik nuk ishte për të ndryshuar status quo-në

-

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi  u zotua për solidaritetin e SHBA-së dhe tha se udhëtimi i saj nëpër Azi, që çoi në stërvitje të paprecedentë ushtarake nga një Kina, nuk kishte të bënte me ndryshimin e status quo-së rajonale.

Pelosi dhe një delegacion i kongresit ishin në Japoni në fazën e fundit të një udhëtimi aziatik që përfshinte një ndalesë të shkurtër dhe të paparalajmëruar në Tajvan, ishullin e vetëqeverisur që Pekini e konsideron të vetin.

Kjo  vizitë bëri që Pekini të zhvillonte stërvitje në ujërat rreth Tajvanit, me pesë raketa që u ulën në zonën ekskluzive ekonomike të Japonisë (EEZ).

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi shtrëngon duart me kryeministrin e Japonisë Fumio Kishida përpara takimit të mëngjesit në rezidencën e Kishida në Tokio, Japoni, 5 gusht 2022, në këtë foto të publikuar nga Kyodo

Ndalesa e saj në Tajvan, vizita e nivelit më të lartë nga një zyrtar amerikan në 25 vjet, erdhi pasi Tokio, një nga aleatët më të ngushtë të Uashingtonit, është bërë gjithnjë e më i alarmuar për fuqinë në rritje të Kinës në Indo-Paqësor dhe mundësinë që Pekini mund të ndërmarrë veprime ushtarake kundër Tajvanit.

“Ne kemi thënë që në fillim se përfaqësimi ynë këtu nuk ka të bëjë me ndryshimin e status quo-së në Tajvan apo rajon,” tha ajo në një konferencë shtypi pas takimit me kryeministrin japonez, Fumio Kishida.

Kina dënon vizitën e Pelosit në Tajvan, e quan ‘çmenduri’

“Qeveria kineze nuk është e kënaqur që miqësia jonë me Tajvanin është e fortë,” shtoi ajo.

Kina ka studentin e Pelosit, i cili e çoi delegacionin në Singapor, Malajzi dhe Korenë e Jugut, si dhe në Tajvan dhe Japoni.

Transmetimi i tij i plotë tha se stërvitjet ushtarake, të cilat filluan të enjten, një ditë pasi Pelosi u largua nga Tajvani dhe do të përfundojnë të dielën.

Japonia tha se pesë nga nëntë raketat e lëshuara drejt territorit të saj ranë në zonën e saj ekskluzive ekonomike (EEZ).

Tokio paraqiti një protestë diplomatike për incidentin, të cilin ministri i Mbrojtjes Nobuo Kishi e quajti “të paprecedentë”.

Kina lëshon raketa balistike rreth Tajvanit

Pelosi lavdëroi demokracinë e Tajvanit, sukseset ekonomike dhe respektimin e të drejtave të njeriut, duke vënë në dukje mbështetjen e Tajvanit si qeveria e parë aziatike që lejoi martesat e të njëjtit seks, për të drejtat LGBTQ.

“Fakti është se e kam thënë vazhdimisht, nëse nuk flasim për të drejtat e njeriut në Kinë për shkak të interesave tregtare, ne humbasim të gjithë autoritetin moral për të folur për të drejtat e njeriut në çdo vend të botës”, tha ajo.

Grupet e të drejtave të njeriut akuzojnë Pekinin për abuzim kundër grupit etnik ujgur të Xinjiang-ut, akuza që Kina i kundërshton.

Lajmet e fundit

Përplasen dy trena në Indi, raportohet për shumë viktima

Shumë njerëz dyshohet se kanë vdekur në Indinë lindore pasi një tren pasagjerësh doli nga shinat pas një përplasjeje...

Klubet me vlerën më të lartë në botë, kush mban kreun?!

Në këtë sezon nuk fitoi asnjë trofe, por Real Madrid ka se për çfarë të krenohet. “Los Blancos” janë...

Florim Asani nga gjenerata U18 e Shkëndijës po dëshmon talentët e rinjë të sportit që i ka Tetova

Mesfushori i fundit Florim Asani nga Tetova i cili për momentin po luan në gjeneratën U18 të klubit të...

Dashuri dhe festë për të voglin e yllit Liza

Dihet tashmë se ajo është një yll i muzikës atje ku jetoj por jo vetëm, por edhe një zonjë...
- Advertisement -

Edi Rama për Ali Ahmetin dhe babanë e Hashim Thaçit: Burra!

Kryeministri shqiptar, Edi Rama ka komentuar vizitën e sotme të kryetarit të Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti në...

Kryeparlamentari Xhaferi në Vilnus takoi nënkryetaren e parë të Asamblesë nacionale franceze, Valeri Rabo

Kryetari Xhaferi sot, në margjinat e takimit në nivel të lartë të kryetarëve të parlamenteve të vendeve anëtare të...