Pelosi vlerëson Tajvanin, thotë se udhëtimi aziatik nuk ishte për të ndryshuar status quo-në

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi  u zotua për solidaritetin e SHBA-së dhe tha se udhëtimi i saj nëpër Azi, që çoi në stërvitje të paprecedentë ushtarake nga një Kina, nuk kishte të bënte me ndryshimin e status quo-së rajonale.

Pelosi dhe një delegacion i kongresit ishin në Japoni në fazën e fundit të një udhëtimi aziatik që përfshinte një ndalesë të shkurtër dhe të paparalajmëruar në Tajvan, ishullin e vetëqeverisur që Pekini e konsideron të vetin.

Kjo  vizitë bëri që Pekini të zhvillonte stërvitje në ujërat rreth Tajvanit, me pesë raketa që u ulën në zonën ekskluzive ekonomike të Japonisë (EEZ).

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi shtrëngon duart me kryeministrin e Japonisë Fumio Kishida përpara takimit të mëngjesit në rezidencën e Kishida në Tokio, Japoni, 5 gusht 2022, në këtë foto të publikuar nga Kyodo

Ndalesa e saj në Tajvan, vizita e nivelit më të lartë nga një zyrtar amerikan në 25 vjet, erdhi pasi Tokio, një nga aleatët më të ngushtë të Uashingtonit, është bërë gjithnjë e më i alarmuar për fuqinë në rritje të Kinës në Indo-Paqësor dhe mundësinë që Pekini mund të ndërmarrë veprime ushtarake kundër Tajvanit.

“Ne kemi thënë që në fillim se përfaqësimi ynë këtu nuk ka të bëjë me ndryshimin e status quo-së në Tajvan apo rajon,” tha ajo në një konferencë shtypi pas takimit me kryeministrin japonez, Fumio Kishida.

Kina dënon vizitën e Pelosit në Tajvan, e quan ‘çmenduri’

“Qeveria kineze nuk është e kënaqur që miqësia jonë me Tajvanin është e fortë,” shtoi ajo.

Kina ka studentin e Pelosit, i cili e çoi delegacionin në Singapor, Malajzi dhe Korenë e Jugut, si dhe në Tajvan dhe Japoni.

Transmetimi i tij i plotë tha se stërvitjet ushtarake, të cilat filluan të enjten, një ditë pasi Pelosi u largua nga Tajvani dhe do të përfundojnë të dielën.

Japonia tha se pesë nga nëntë raketat e lëshuara drejt territorit të saj ranë në zonën e saj ekskluzive ekonomike (EEZ).

Tokio paraqiti një protestë diplomatike për incidentin, të cilin ministri i Mbrojtjes Nobuo Kishi e quajti “të paprecedentë”.

Kina lëshon raketa balistike rreth Tajvanit

Pelosi lavdëroi demokracinë e Tajvanit, sukseset ekonomike dhe respektimin e të drejtave të njeriut, duke vënë në dukje mbështetjen e Tajvanit si qeveria e parë aziatike që lejoi martesat e të njëjtit seks, për të drejtat LGBTQ.

“Fakti është se e kam thënë vazhdimisht, nëse nuk flasim për të drejtat e njeriut në Kinë për shkak të interesave tregtare, ne humbasim të gjithë autoritetin moral për të folur për të drejtat e njeriut në çdo vend të botës”, tha ajo.

Grupet e të drejtave të njeriut akuzojnë Pekinin për abuzim kundër grupit etnik ujgur të Xinjiang-ut, akuza që Kina i kundërshton.