Gaforret helmuese përfshijnë plazhet e St Ives

Tapeti i gaforreve që kanë përfshirë ujërat e cekëta të St Ives është një pamje që po bëhet gjithnjë e më e zakonshme në verë për shkak të rritjes së temperaturave të detit.

Gaforret e merimangës, dallohen menjëherë për këmbët e tyre të gjata dhe kthetrat e pincës si dhe kanë një pickim që është helmues për gjahun e tyre, por i padëmshëm për njerëzit.

Ndërkaq prania e tyre në plazhin Porthgwidden ka qenë e mjaftueshme për të penguar shumë njerëz që të hynin në det, ku disa prej tyre e kanë shfrytëzuar rastin të zhyten mbi masën e krustaceve për të parë spektaklin e flokëve.

Por, pasi gaforret heqin guaskat e tyre, ato kthehen në thellësi prej 300 metrash, duke e lënë ujin të pastër, raporton Sky News.

Kate Lowe, është një fotografe detare.

Lowe, ka qenë prezente në ngjarjen në të njëjtën javë që një grua zhytëse në ujë është pickuar nga një peshkaqen blu më tej rreth bregut të Kornishit, pranë Penzance.

Ilustrim

Kate ka thënë: “Unë shkoj në snorkeling shumicën e kohës gjatë gjithë vitit, por kurrë nuk kam parë gaforre merimangë në një numër të tillë”.

“Kur dolëm në plazh, dukej sikur kishte shumë gurë të errët nën sipërfaqe. Por doli që kishte mijëra gaforre vetëm dy ose tre hapa në ujë”.

“Ishte vërtet e pabesueshme, ata ishin vetëm deri në gjunjë. Unë munda të notoja mbi ujin sipër tyre dhe u përpoqa të mos i shkelja”.

“Shumë turistë po ulërinin kur i shihnin. Gadat e tyre thjesht po lundronin përreth”, është shprehur fotografja.

Ndryshe, gaforret merimangë, Hyas araneus në latinisht , zakonisht mblidhen në një numër të madh në ujë të cekët për t’u mbrojtur nga grabitqarët.