Sançes: Ja përse vendosa për PSZH-në para Milanit

Renato Sançes u zyrtarizua dje si nënshkrimi i ri i Paris Sen Zhermenit. Mesfushori portugez ka dhënë intervistën e tij të parë për kanalet zyrtare të klubit francez.

“Jam shumë i lumtur që jam në Paris. Këto ditët e fundit kanë qenë shumë të rëndësishme për mua dhe për familjen time. Jam i sigurt që kam bërë zgjedhjen e duhur.

Unë kam zgjedhur Paris Sen Zhermenin, sepse mendoj se është projekti më i mirë për mua. Qëndrimi në Francë është i rëndësishëm, sepse tashmë e njoh këtë kampionat”.

 

Kristof Galtier ju ka trajnuar në Lille. A ndikoi kjo në vendimin tuaj?

 

“Unë e njoh mirë atë. Ai është një trajner i mirë, i cili më bëri të rritem shumë kur arrita në Ligue 1. Së bashku arritëm të fitojmë ligën me Lille. Bëmë një punë të mirë së bashku dhe jam i lumtur që punoj me të përsëri, si dhe me anëtarët e stafit të tij. Puna me një trajner që njihni gjithmonë i bën gjërat më të lehta. Komunikimi është më i lehtë.”

 

Ka disa lojtarë portugez në PSZH.  A ndikoi kjo në vendimin tuaj?

 

“Jo shumë! Mendoj se vendimi im do të ishte i njëjtë dhe mendoj se është zgjedhja e duhur. Padyshim që jam i lumtur që gjej bashkatdhetarë, kjo mund ta lehtësojë integrimin tim.

Unë tashmë i njoh Nuno Mendes dhe Danilo Pereira, por ende jo Vitinha. Foli me Nunon, para nënshkrimit tim, ai më foli shumë mirë për Paris Sen Zhermenin”.

 

Sançes u pagua 15 mln euro dhe bonuse dhe rroge 6 mln euro ne sezon.