Kurti për festivalin e SunnyHill-it: U mbajt në Prishtinë, aty ku e ka vendin

-

SunnyHill u mbajt në Prishtinë, aty ku e ka vendin”, ka thënë kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në takim me artisten Dua Lipa.

Tutje Kurti ka thënë se Dua Lipa është vajza e Kosovës e cila e ka bërë vendin e saj të shkëlqej nëpërmjet Festivalit të SunnyHill-it.

“Kosova po shënon një nga vitet më të suksesshme kulturore në historinë e tij”, ka konstatuar Kurti.

Ndërkohë ai e ka falënderuar Lipën “për përfaqësimin e bukur e dinjitoz dhe promovimin e vlerave të Kosovës kudo në botë. Zëri, muzika e kënga e saj, na kanë bërë shumë më të njohur dhe mirënjohur anembanë. Kontributi që ajo jep për Kosovën është i pamatshëm”.

Kryemninistri i Kosovës Albin Kurti dhe Dua Lipa

Ai ka theksuar se në këtë festival katër ditor kanë përformuar emra të njohu të muzikës ndërkombëtarë dhe vendorë dhe sipas tij, ekipi i SunHill-it ka bërë punë duke e promovuar Kosovën.

“SunnyHill është edhe dobi për ekonominë lokale, ndërsa sivjet edhe mbështetje ndaj angazhimeve shtetërore për liberalizimin e merituar të vizave për qytetarët e Kosovës”, ka shtuar ai.

Për Kurtin, Festivali “SunnyHill-it” i ka dhënë shije jetës kulturore në Republikën e Kosovës.

Lajmet e fundit

Canelo Alvarez mposht Jermell Charlo, ruan titujt e super kampionit

Saul “Canelo” Alvarez  mundi Jermell “Iron Man” Charlo me vendim unanim të gjyqtarëve të dielën pas mesnate në T-Mobile...

Kasami i bashkohet VMRO-së: Nuk i votojmë Ndryshimet kushtetuese

I pyetur për ndryshimet kushtetuese dhe pse Lëvizja Besa nuk ka marrë pjesë me kandidatin e saj në Grupin...

Ish-bashkëshorti që vrau gruan, vret edhe veten

il femminicidio di Castelfiorentino, nel riquadro la donna uccisa e il marito, maggiore indiziato dell'omicidioNjë 40-vjeçar shqiptar që...

Fifi rrëqeth publikun me recitimin e Marshit të UÇK-së në emision: Situata ishte e rëndë për mua, pasi kam familjarë në Mitrovicë

Këngëtarja e njohur shqiptare, Filloreta Raçi – Fifi, ka qenë e ftuar të shtunën në emisionin “Më lër...
- Advertisement -

Balotelli godet Mourinho-n: Ndonjëherë ai duhet të marrë përgjegjësi si burrë

Mario Balotelli, ish-sulmuesi i Interit, Milanit, Manchester City-t e shumë skuadrave të tjera, ka folur së fundmi për nisjen...

Medvedev: Rusia mund të aneksojë më shumë territore

Dmitry Medvedev  ka shënuar përvjetorin e Rusisë që pretendon katër territore ukrainase duke sugjeruar se Moska mund të aneksojë...