Laptopët më të mirë për vitin 2022


Ndoshta ju jeni duke punuar nga shtëpia dhe keni vendosur që keni nevojë për një laptop të shpejtë, të sigurtë dhe afatgjatë për të trajtuar emailet, për të punuar në distancë dhe për të mbajtur takime virtuale, pa u ngadalësuar puna nga hardueri i vjetëruar. Ose mund të jeni student në kërkim të laptopit të përsosur dy-në-një për punë, media dhe lojëra.

Konkurrenca midis markave kryesore është shumë e ashpër tani. Por nëse preferoni disa udhëzime nga ekspertët –ne kemi mbledhur një listë të laptopëve më të mirë në vitin 2022 për t’ju ndihmuar të zgjidhni pajisjen që është e përshtatshme për ju, shkruan The Independent.

Ilustrim

Sido që të përdorni laptopin tuaj, gama e opsioneve mund të bëjë që blerja e një laptopi të ri të duket si një perspektivë dërrmuese. Për të hequr pak nga stresi i procesit, më poshtë keni një udhëzues të shkurtër se çfarë duhet të kërkoni në një laptop dhe disa nga specifikat e tyre .

Laptopët më të mirë për vitin 2022 janë:

  • Laptopi më i mirë në përgjithësi – Dell XPS 15
  • Laptopi më i mirë për lojëra – Razer blade 15
  • Laptopi më i mirë për studentët dhe shkrimtarët – Laptopi sipërfaqësor Microsoft 4
  • Laptopi më i mirë për krijuesit – Apple MacBook pro
  • Laptopi më i mirë për çmim më të volitshëm – Lenovo yoga slim 7
  • Laptopi më i mirë për Apple – MacBook air
  • Laptopi më i mirë për Windows – Microsoft sipërfaqësore studio
  • Laptopi më i mirë për të punuar nga shtëpia – Huawei matebook x pro
  • Laptopi më i mirë për biznesin – HP specter x360
  • Laptopi më i mirë për udhëtime – Asus zenbook 13

Laptop Dell XPS 15 (2022)

Dell XPS 15 është një nga laptopët më të mirë Windows që mund të blini dhe kombinon një dizajn minimalist, pa zhurmë, me funksionalitet dhe performancë të nivelit të lartë.

Nëse jeni duke kërkuar për një pajisje Windows me performancë të lartë dhe të përqendruar në produktivitet me një ekran spektakolar OLED dhe një jetëgjatësi të baterisë më të mirë se kurrë, Dell XPS 15 i ri është laptopi më i mirë që do të gjeni.

E vetmja pengesë e këtij laptopi është kamera e tij e internetit me cilësi të ulët, e cila mund të jetë një pengesë për ata që varen nga takimet e Zoom.

Laptop Dell XPS 15, 2022

Laptopi Razer blade 15

Një laptop lojërash jashtëzakonisht i shpejtë që ofron performancë të nivelit të desktopit, Razer blade 15 është laptopi më i mirë i lojrave. Shumë i konfigurueshëm, laptopi përdor procesorin më të fundit të gjeneratës së 12-të Core i7 me 32 GB memorie, GPU 3080 Ti të Nvidia dhe një ekran jashtëzakonisht të shpejtë 360 Hz.

Razer blade 15 mund të ekzekutojë çdo lojë të re për PC dhe ka një dizajn delikat, minimalist që mund ta merrni në takime të rëndësishme biznesi.

Razer blade 15

Laptop Microsoft Surface 4

Ndërsa shumica e laptopëve të tjerë Windows vijnë të ngarkuar paraprakisht me aplikacione skicuese të palëve të treta dhe bloatware antivirus, laptopët Surface të Microsoft janë shumë më afër përvojës së përdoruesit të stilit Apple. I pastër, i rregullt dhe i thjeshtë në përdorim.

Në këtë analogji, laptopi Surface 4 është air MacBook i pajisjeve Windows. Ky është një laptop që ka ekran me prekje, i shpejtë dhe i hollë, madje edhe me konfigurimin më të ngadaltë dhe më të lirë funksionon me një procesor mjaft të fuqishëm AMD Ryzen 5. Laptopi hapet me njohjen e fytyrës(Face ID).

Laptop Microsoft Surface 4

Laptop Apple MacBook pro (14 in, 2021)

Dallimi i performancës mes MacBook Air dhe MacBook Pro është zvogëluar kohët e fundit. Por laptopi premium i Apple është ende pajisja më përdorur për përdoruesit dhe redaktorët specialistë. Ashtu si MacBook air, butoni i ndezjes ka një sensor të integruar të gjurmëve të gishtërinjve, tastiera është e rehatshme, e madhe dhe reagon lehtë.

Laptopi më i mirë për produktivitet dhe detyra kreative – dhe i vetmi laptop që mund të pretendojë në mënyrë të arsyeshme se ka besueshmëri në modë – MacBook pro 14 inch është një kryevepër e dizajnit.

Laptop Apple MacBook pro 14 2021 dhe Laptop Lenovo yoga slim 7

Laptop Lenovo yoga slim 7

Një ultrabook premium por pa çmim premium, për momentin Lenovo yoga slim 7 është laptopi më i mirë që mund të blini për nën 600 £. Vitet e fundit, Lenovo ka prodhuar në heshtje laptopë dhe tabletë që ofrojnë dizajn smart(të menqur) dhe specifika të mira, dhe ky model është kulmi i punës më të mirë të prodhuesit kinez.

Ky laptop super i hollë mundësohet nga një procesor Core i5 i akorduar për laptopë, duke ju dhënë fuqi mjaftueshëm për të përballuar detyrat intensive të CPU-së si redaktimi i fotove dhe videove dhe madje edhe disa lojëra të nivelit të ulët. Për të ulur kostot, Lenovo ka bërë një ekran standard HD 1080p, por është një panel me cilësi të mirë me riprodhim të shkëlqyer të ngjyrave dhe kontrast.

Apple MacBook air laptop (M1, 2020)

MacBook-i më i hollë dhe më i lehtë i Apple kapërceu botën e teknologjisë për t’u bërë një ikonë e dizajnit e dallueshme menjëherë, profilin e së cilës shumë laptopë rivalë e kanë ndjekur që atëherë. Nëse e keni mbajtur ndonjëherë një të tillë, do ta kuptoni pse është një pajisje kaq tërheqëse: MacBook air është një pjesë inxhinierike elegante, peshon vetëm 1,29 kg dhe është 4,1 mm në pikën e tij më të hollë.

Modeli 2020 mundësohet nga procesori i ri M1 i Apple, një çip i bazuar në ARM që zhbllokon rritje të dukshme të performancës dhe efikasitet më të mirë të baterisë. Nëse keni nevojë për më shumë performancë një version i ri i vitit 2022 i MacBook air i mundësuar nga çipi M2 sapo u lançua.

Apple MacBook Air M1 dhe Microsoft Surface

Microsoft Surface

Gama e pajisjeve Surface të Microsoft ka qenë gjithmonë jashtëzakonisht e bukur. Laptopi Surface studio ka një dizajn të artikuluar të zgjuar, duke e vendosur ekranin me prekje të laptopit diku ku mund të përdoret rehat, dhe gjithçka pa pasur nevojë ta shkëputni plotësisht nga tastiera. Është po aq i fuqishëm dhe i aftë sa një MacBook pro në gjithçka, përveç jetëgjatësisë së baterisë, dhe kur shoqërohet me stilolapsin e hollë Microsoft 2 mund të bëjë më shumë se pajisja rivale Apple.