Rriten protestat në Iran, presidenti thotë se vdekja e Mahsa Aminit duhet të hetohet

-
Vdekja në paraburgim e një gruaje iraniane që ka shkaktuar protesta të gjera duhet të hetohet “në mënyrë të qëndrueshme”, ka thënë presidenti i Iranit, edhe pse ai u ankua për ato që ai pretendoi se ishin “standarde të dyfishta” perëndimore për të drejtat e njeriut.

Ebrahim Raisi tha në një konferencë për shtyp në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së se vdekja e Mahsa Amini derisa ishte në paraburgim nga policia e moralit “me siguri duhet të hetohet”.

“Kam kontaktuar me familjen e saj në rastin e parë dhe i sigurova se do të vazhdojmë me këmbëngulje të hetojmë atë incident… Preokupimi ynë më i madh është ruajtja e të drejtave të çdo qytetari”.

Për vdekjen e Amini, ai tha se autoritetet po bënin atë që duhej të bënin dhe se përgjegjësia tani bie në duart e gjyqësorit.

Presidenti i Iranit Ebrahim Raisi flet në një konferencë shtypi në Nju Jork. Foto, The Guardian

Të paktën 31 persona dyshohet se kanë vdekur në gjashtë ditë protesta, të shkaktuara nga vdekja e gruas kurde 22-vjeçare më 16 shtator.

Të enjten, protestuesit dogjën stacionet e policisë dhe automjetet në disa qytete dhe Irani mbylli internetin në pjesë të Teheranit dhe Kurdistanit dhe bllokoi aksesin në platforma të tilla si Instagram dhe WhatsApp, në një përpjekje për të frenuar një lëvizje proteste në rritje.

Gratë iraniane kanë dalë në rrugë dhe internet për të djegur shamitë e tyre dhe për të prerë flokët.

Amini u arrestua për dyshimin se mbante një shami me hixhab në një mënyrë “të pahijshme”. Aktivistët thanë se gruaja, emri i parë kurd i së cilës është Jhina, kishte pësuar një goditje fatale në kokë, një pretendim i mohuar nga zyrtarët, të cilët kanë shpallur një hetim. Policia vazhdon të thotë se ajo ka vdekur për shkaqe natyrale, por familja e saj dyshon se ajo i është nënshtruar rrahjeve dhe torturave.

CNN anulon intervistën me presidentin iranian për shkak të kërkesës për shami

Lajmet e fundit

Fifi rrëqeth publikun me recitimin e Marshit të UÇK-së në emision: Situata ishte e rëndë për mua, pasi kam familjarë në Mitrovicë – Telegrafi

Këngëtarja e njohur shqiptare, Filloreta Raçi – Fifi, ka qenë e ftuar të shtunën në emisionin “Më lër...

Balotelli godet Mourinho-n: Ndonjëherë ai duhet të marrë përgjegjësi si burrë

Mario Balotelli, ish-sulmuesi i Interit, Milanit, Manchester City-t e shumë skuadrave të tjera, ka folur së fundmi për nisjen...

Medvedev: Rusia mund të aneksojë më shumë territore

Dmitry Medvedev  ka shënuar përvjetorin e Rusisë që pretendon katër territore ukrainase duke sugjeruar se Moska mund të aneksojë...

Publikohen renderët e bazuara në CAD të Samsung Galaxy S24+ – Telegrafi

Dje ka qenë një ditë e madhe për rrjedhjet e telefonave të ardhshëm të Samsung. Fillimisht pamë imazhet e...
- Advertisement -

Di Maria në super formë, vendos klasiken Benfika-Porto

Angel Di Maria vazhdon të shënojë dhe t’i dhurojë fitore Benfikës.Pasi realizoi ëndrrën e jetës për të fituar Kupën...

Jennifer Lopez thekson vijën e trupit dhe i vihet në dukje gjoksi në veshjen e ngushtë rrugëve të Los Angelesit – Telegrafi

Jennifer Lopez dukej tepër rinore teksa kishte veshur një kostum fitnesi teksa po shkonte në provat në Los...