Presidenti rus Vladimir Putin ka urdhëruar trupat të respektojnë një armëpushim 36-orësh në Ukrainë – për të lejuar njerëzit të marrin pjesë në shërbesat në prag të Krishtlindjeve ortodokse dhe ditën e Krishtlindjeve.

Por zyrtarët ukrainas e quajtën këtë veprim “hipokrizi” dhe hodhën poshtë thirrjen e Putinit që Kievi të përgjigjej.

Kremlini tha se Putin kishte urdhëruar një armëpushim nga mesdita e së premtes pas thirrjes për një armëpushim të Krishtlindjeve nga Patriarku Kirill i Moskës, kreu i Kishës Ortodokse Ruse.

Këshilltari presidencial ukrainas Mikhailo Podolyak tha se Rusia “duhet të largohet nga territoret e pushtuara – vetëm atëherë do të ketë një “armëpushim të përkohshëm”… Mbajeni hipokrizinë për veten tuaj”.

Presidenti i SHBA Joe Biden u tha gazetarëve në Shtëpinë e Bardhë se zoti Putin ishte qartësisht “duke u përpjekur të gjente pak oksigjen” duke lundruar armëpushimin e mundshëm.

Kjo vjen pasi presidenti i Francës Emmanuel Macron është zotuar t’i dërgojë Ukrainës automjete të lehta luftarake AMX-10 RC, në një telefonatë me homologun e tij Volodymyr Zelensky.

Ndihma kolektive e Perëndimit nuk përputhet me kërkesat e tankeve më të rënda që dëshiron Z. Zelensky, dhe vjen pasi Vladimir Putin dërgoi një fregatë në Oqeanin Atlantik të armatosur me raketa hipersonike të lundrimit Zircon të mërkurën.

Drejtoria e inteligjencës e Ukrainës beson se Putin do të detyrohet të shpallë një mobilizim të dytë përpara prillit, pohoi një ministër ukrainas.