Të paktën 10 persona u plagosën në një të shtëna jashtë një restoranti në Miami Gardens, Florida, ku reperi French Montana po xhironte një video muzikore, sipas deklaratave nga restoranti dhe Miami Dade Fire Rescue (MDFR).

Departamenti i Policisë së Miami Gardens konfirmoi për CBS4 se “shumë njerëz” ishin qëlluar në parkingun e restorantit The Licking ku reperët po filmonin.

Të paktën katër viktima kërkuan transport ajror në Spitalin Memorial Jackson për trajtim, por gjendja e tyre nuk dihet.

Foto: Getty Images

Është e paqartë nëse reperi i “Unforgettable” u qëllua, por një dëshmitar tha se duket se sigurimi i tij e nxori atë nga vija e zjarrit pa incidente.

“Zemrat tona janë të lënduara dhe shkojnë për viktimat e këtij akti të pakuptimtë” tha në një deklaratë për CNN “The Licking”, një grup restorantesh në pronësi të DJ Khaled me vendndodhje të shumta.

“Ne nuk ishim në dijeni të një videoje që po filmohej dhe zbuluam minutën e fundit që French Montana po xhironte një skenë në parkingun e pasmë. Ne nuk kemi asnjë ide se çfarë ka ndodhur në të vërtetë”, vazhdoi deklarata.

Foto: Getty Images

Sipas MDFR, njësitë e emergjencës u dërguan pak para orës 20:00 sipas kohës lokale pasi morën raporte për një incident të viktimave masive.

“Pas mbërritjes, njësitë e zjarrfikësve gjetën disa pacientë me lëndime traumatike. Përveç gjetjes së pacientëve të lënduar në vendndodhjen fillestare, zjarrfikësit takuan edhe pacientë të tjerë të lënduar jashtë një stacioni zjarrfikës aty pranë”, thanë zyrtarët e urgjencës.

Foto: Getty Images

“Ekipet e zjarrfikësve filluan menjëherë testimin për të vlerësuar shkallën e lëndimeve të pacientëve dhe për transportin në spital”, sipas MDFR.

“Si pasojë e incidentit janë lënduar gjithsej 10 pacientë. Katër nga pacientët u vetëtransportuan në spitalet e zonës lokale. MDFR transportoi 6 pacientët e mbetur me shpëtim tokësor dhe ajror në qendrat lokale të traumës”, thuhet tutje.

Foto: Getty Images

Një burim i zbatimit të ligjit i tha CBS4 se detektivët do të kontrollonin nëpër video të shumta të postuara në mediat sociale, si dhe video survejimi nga bizneset aty pranë.

Policia tha se beson se të shtënat ishin një incident i izoluar. Është e paqartë nëse ata kanë arrestuar dikë deri më tani.