Ka radhë të gjata në autostradë të shkaktuara nga përplasjet e raportuara mes tifozëve të Romës dhe Napolit, të cilët kaluan rrugët e tyre për në ndeshjet kundër Milanit dhe Sampdorias përkatësisht. Sipas ‘Il Messaggero’, tifozët e Romës po udhëtonin në të njëjtën autostradë drejt Milanit për ndeshjen e sonte në Serie A në ‘San Siro’, ndërsa tifozët napolitan po shkonin drejt Genovas për një fillim të hershëm.

Problemi ka qenë aq i madh saqë një korsi e Autostrada del Sole, autostrada kryesore që lidh veriun me jugun, është mbyllur, duke shkaktuar radhë prej rreth 8 km. Raportet fillestare nga dëshmitarët okularë thonë se ata po hidhnin fishekzjarrë dhe bomba tymuese ndaj njëri-tjetrit jashtë servisit.

Gjithmonë ka pasur një rivalitet të ashpër mes këtyre grupeve ultras, të cilat shkuan në pikën më të keqe kur një tifoz i Napolit i quajtur Ciro Esposito u qëllua dhe u vra nga një tifoz i Romës përpara finales së Kupës së Italisë midis Napolit dhe Fiorentinës në ‘Stadio Olimpico’ në Romë. maj 2014.

Për shkak të kësaj, tifozët e Romës dhe Napolit në përgjithësi janë të ndaluar të ndjekin ndeshjet jashtë vendit në stadiumet e njëri-tjetrit./lajmi/