Trupat izraelite kanë vrarë një palestinez pranë qytetit verior të Nablusit të Bregut Perëndimor të premten, pasi ai u përpoq të sulmonte një ushtar në një post ushtarak, tha ushtria izraelite.

Incidenti është i fundit në një seri episodesh të ngjashme që kanë ndodhur pothuajse çdo ditë gjatë vitit të kaluar ndërsa tensionet në Bregun Perëndimor të pushtuar janë ndezur, duke sjellë nivelet më të këqija të dhunës në zonë në më shumë se një dekadë.

Ministria palestineze e shëndetësisë tha se burri ishte një 25-vjeçar nga qyteti i Jeninit, por nuk dha detaje të tjera.

Ushtria izraelite tha se burri doli nga një makinë dhe iu afrua një poste ushtarake pranë selisë së një brigade, pavarësisht se u paralajmërua nga ushtarët që bërtitën dhe qëlluan në ajër. Ai tentoi të sulmonte një nga ushtarët përpara se të qëllohej nga një ushtar tjetër, thuhet në një deklaratë.

Në një incident të veçantë, ushtria tha se një automjet izraelit u qëllua në afërsi të qytetit Rawabi, në veri të Ramallah, por nuk u raportua për të lënduar.