Një tërmet prej 5.7 ballë sipas Rihterit ka goditur Rumaninë, tërmeti është ndje edhe në vendet fqinje, si Serbi e Bullgari, përfshi edhe Maqedoninë e Veriut dhe Kosovën.

Sipas EMSC-së epiqendra e tërmetit është regjistruar në veri të Rumanisë.

Për momentin nuk raportohet për dëme materiale apo viktima në njerëz.