Çellsi tashmë dihet që ka thyer rekord shpenzimesh në dy merkaton e një sezoni të vetëm, rreth 600 milionë paund. Tashmë, raportime dhe thashetheme të reja merkatoje dalin në pah, ku pronari i klubit anglez nuk është i ngopur dhe po planifikon goditjen e artë.

Sipas “Le Parisien”, pronari i Çellsit, Todd Boehli ka fluturuar në Paris për të hyrë në negociata me PSZH për një marrëveshje me Nejmarin. Skuadra franceze shpenzoi në total gati 200 milionë paund për ta sjellë atë në Paris nga Bareclona në vitin 2017 dhe braziliani ka një kontratë deri në vitin 2025. Pavarësisht se tani është 31-vjeç, Nejmar do të vazhdojë të ketë një tarifë të konsiderueshm,e.

Ky raportim vjen disa ditë pasi Nejmar konfirmoi se ishte përfshirë në një debat me drejtorin sportiv të klubit francez, Luis Kampos. Vetëm muajin e kaluar Çellsi shpenzoi një tarifë rekord prej 107 milionë paund për transferimin e Enzo Fernandez./abcneës/