Një tërmet me magnitudë 6.3 goditi ishullin Halmahera në Indonezinë lindore, sipas Qendrës Sizmologjike Euro-Mesdhetare.

Epiqendra e tërmetit ndodhet në zonën detare 185 kilometra në veri të qytetit Tombelo dhe thellësia fokale llogaritet në 98 kilometra.

Deri më tani nuk ka raportime për viktima apo dëme të rënda materiale.