Ish-kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli ka reaguar pas vendimit të marrë sot nga Gjykata e Apelit në lidhje me vulën e PD.

Në një reagim në Facebook, Topalli u shpreh se tashmë është kryeministri ai që cakton kryetarët e partive përmes vendimeve të dhëna nga gjykatat e tij.

Topalli shtoi se presioni i pushtetit mbi gjykatën është provokimi më i rëndë që mund t’i bëhet një opozitë që përpiqet të ruajë pluralizmin.

Postimi i plotë:

Nga sot , kryetaret e partive i cakton Kryetari i Qeverise permes vendimeve te Gjykatave te tij.

Vendimi i sotem eshte vendimi me i Zi politik , i marre nen petkun e drejtesise, i ngjashem ne thelb me vendimin e gjykates ne vitin 1946, qe vendosi pushkatimin deputeteve te opozites.
Presioni i pushtetit mbi Gjykaten edhe brenda salles eshte provokimi me i rende i nje opozite qe perpiqet te ruaj pluralizmin ne kushte shume komplekse.
Nga Sot , opoziten e emeron qeveria .
Praktikisht, sot sistemi i pluralizmit eshte ne udhekryqin e vet me te rrezikshem.
Dhuna brutale e vendimit te cmendur te tre gjykatesve qafe perkulur ka vene ne pikepyetje cdo gje qe kemi arritur ne keta 3 dekada.
Vendimi ne fakt ishte paralajmeruar nga pushteti ne qeveri dhe Parlament, per turpin e tyre e te atyre qe marrin persiper keta veprime qe mund te cojne ne peplasje te pakontrolluara te njerezve.
Nga sot , pluralizmi shqiptar rrezikon ekzistencen.