Tre ekipe italiane, dy angleze, një spanjolle, një gjermane dhe një portugeze. Këto janë ekipet e kualifikuara për në fazën e çerekfinaleve, por ajo që bie në sy është fakti se janë tre ekipe të kaluara në këtë raund.

Milan, Interi dhe Napoli arrijnë në çerekfinale, një sukses që nuk ka ndodhur që nga sezoni 2005/2006, dhe kanë kaluar 17 vjet. Atë verë, Italia u bë kampion bote, dhe duket ndryshimi i madh i futbollit në atë kohë.

Një skuadër më shumë italiane se sa ato nga Premier Liga, dy më shumë se sa La Liga dhe Bundesliga. Futbolli italian është “shëruar” dhe ka përparuar. Një fakt interesant është se në ndeshjet e 1/8, tre ekipet italiane nuk kanë pësuar gola, janë 5 të shënuar nga Napoli dhe nga një për Interin edhe Milanin, 7 në total. Një ekip italian nuk ka qenë në finale të Ligës së Kampionëve për 6 vjet dhe nuk e ka fituar atë për 13 vite, hera e fundit nga Interi. /abcnews/