Një tërmet masiv ka goditur shtetin e Afganistanit.

Tërmeti me magnitudë prej 6.4 ballësh ka goditur sot zonën Hindu Kush në Afganistan, njofton Qendra Sizmologjike Europiano-Mesdhetare (EMSC).

Paraprakisht, EMSC ka raportuar se tërmeti që dridhi shtetin afgan ishte fuqishëm 7.4 shkallësh të Rihterit.

Lëkundjet raportohet se janë ndier edhe në Pakistan dhe Indi.

Tërmeti ishte në një thellësi prej 194 kilometrash.

Deri më tani nuk është raportuar për viktima apo shkatërrime për shkak të tërmetit masiv.