Fitorja 4-0 e Barcelonës ndaj Elçes ishte shumë e këndshme për liderët e La Ligës, të cilët rritën epërsinë e tyre në krye të tabelës në 15 pikë. Robert Levandovski shënoi dy gola për të prishur serinë prej pesë ndeshjesh pa gol, ndërsa Ansu Fati shënoi një gol të mrekullueshëm individual. Ndërkohë, i riu Aleix Garrido bëri debutimin e tij.

Rezultati u mbyll me një tjetër portë të pastër për Marc-Andre Ter Stegen, i cili siguroi të 20-tën në këtë sezon në La Liga. Reprezentuesi gjerman ka pranuar vetëm nëntë gola, mesatarisht një në çdo tre ndeshje. Ter Stegen është në rrugën e duhur për të siguruar trofeun e parë “Zamora” në karrierën e tij, ndërsa ai do të shpresojë të mposhtë rekordin e Francisko Lianos prej 26 porta të paprekura nga sezoni 1993/94

Liano pranoi vetëm 18 gola atë sezon, kështu që Ter Stegen do ta mposhtë gjithashtu atë rekord nëse nuk pranon më shumë se tetë gola në 11 ndeshjet e mbetura.

Sipas Mundo Deportivo, portieri gjerman gjithashtu do të shpresojë të kalojë ish-portierin e Chelseat dhe Arsenalit, Petr Cech në sezonet e ardhshme. Ish-reprezentuesi çek grumbulloi 202 porta të paprekura gjatë kohës së tij në Angli, ndërsa Ter Stegen ka 150 ndeshje pa pranuar gol që kur iu bashkua Barcelonës në vitin 2014.