Kryeministri ukrainas, Denys Shmyhal u takua me shefin e Pentagonit, Lloyd Austin dhe i kërkoi artileri të rëndë shtesë, raketa me rreze të gjatë veprimi dhe avionë, tip F15 ose F16, njoftoi Departamenti amerikan i Mbrojtjes.

”Ne ju kërkojmë gjithashtu rishqyrtimin e furnizimit të Ukrainës”, u tha kryeministri zyrtarëve të lartë amerikanë të mbrojtjes, shkruan ANSA.

“Për të mbrojtur veten dhe për të mbrojtur Evropën na duhen pajisje më të rënda, por edhe avionë. Në luftën moderne, epërsia ajrore është vendimtare. Kjo është arsyeja që Ukraina po fillon krijimin e një flote të re avionësh luftarakë dhe ne po ftojmë SHBA-në të bëhen pjesëmarrëse të rëndësishme. Amerika mund të tregojë edhe një herë lidershipin e saj me furnizimin e Ukrainës me avionë F15 ose F16”, theksoi ai.