Ukraina do të testojë dhe përdorë çdo armë e cila nuk është e ndaluar nga ligjet ndërkombëtare, për të rimarrë territorin e Krimesë.

Lajmin e bëri të ditur Oleksiy Danilov, sekretari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes së Ukrainës, përmes një postimi në rrjetet sociale.

“Krimea është territori i Ukrainës dhe ne do të testojmë dhe përdorim atje çdo armë që nuk është e ndaluar nga ligjet ndërkombëtare, që do të ndihmojë në çlirimin e territoreve tona”, shkroi ai në Twitter.

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky ka thënë vazhdimisht se Ukraina planifikon të rimarrë Krimenë.

Krimea u aneksua nga Rusia në vitin 2014. Pas revoltës që detyroi presidentin pro-rus Viktor Janukoviç të largohej nga detyra, trupat ruse u vendosën në gadishullin e Krimesë.