Trajneri i Arsenalit, Mikel Arteta këmbëngul se Bukajo Saka do të vazhdojë të jetë ekzekutuesi i penalltive. Sulmuesi anglez humbi penalltinë e së shtunës në barazimin 2-2 ndaj Uest Hamit. Por, Arteta thotë se nuk do të bëhet asnjë ndryshim dhe se ende i beson Sakas.

“Ai e do këtë përgjegjësinë, por vendos shumë mbi supet e tij gjithashtu”, është shprehur fillimisht trajneri i Topçinjve.

 

“Përsëri, nëse ai kishte ndonjë dyshim se sa shumë njerëzit e duan atë, respektojeni dhe admironi atë në klub, mendoj se ai pati një reagim shumë dërrmues nga të gjithë në zhveshtore. Në fund mendoj se mund të jetë diçka shumë pozitive që mund t’i japë atij një ngritje të madhe, sepse të gjithë vepruan në një mënyrë të pabesueshme ndaj tij, sepse ai e meriton për shkak të mënyrës që është”, ka shtuar spanjolli.

I pyetur nëse Saka do të vazhdojë të ekzekutojë penalltitë, Arteta potencoi gjithashtu.

“Po. Nëse jo, do të shkoj në fushë dhe do t’i hedh topin për t’u siguruar që ai të godet atë”.