Ajaksi nuk mundi PSV-në në finalen e Kupës së Holandës, duke humbur ndaj PSV-së me penallti duke mbetur pa trofe këtë sezon. Në Europë skuadra nuk luan prej kohësh, në kampionat shanset e saj për titull janë pothuajze zero, skuadra është njëmbëdhjetë pikë prapa Fejnordit.

Me shumë gjasa kampionatin nuk do ta fitojë as Ajaksi, çka do të thotë se për herë të parë që nga sezoni 2017/2018 ekipi nga Amsterdami do të mbetet pa trofe.

Në të njëjtën kohë, klubi mund të mos hyjë as në Ligën e Kampionëve, dhe kjo do të ketë humbje e madhe financiare për Ajaksin.