Ukraina vazhdon të përballet me sulmet e pamëshirshme ruse. Forcat pushtuese vazhdojnë të shënjestrojnë ndërtesat e banimit dh infrastrukturën energjetike.

Ndërkohë që qeveria ka bërë  thirrje për armë dhe ndihma ushtarake për të zmbrapsur forcat ruse, në prag të kundërofensivës të shumëpritur tani në pranverë nga forcat ushtarake të Ukrainës.

Sipas një njoftimi të fundit,  Danimarka do t’i dhurojë Ukrainës 1.7 miliardë korona daneze (200 milion £ / 249 milion dollarë) ndihma ushtarake, tha të martën ministri në detyrë i mbrojtjes i vendit Troels Lund Poulsen.