Pasi mposhti së fundmi Spezian 2-0 në ‘Stadio Alberto Picco’, Monza konfirmoi matematikisht vendin e saj në Serie A për sezonin e ardhshëm me gjashtë ndeshje të mbetura në sezonin 2022-23. Një arritje fantastike nga të sapoardhurit në Serie A, të cilët nuk kishin konkurruar më parë në ligën e parë para fillimit të këtij sezoni.

Siç postoi klubi në kanalet e tij zyrtare të mediave sociale, asnjë skuadër tjetër e sapopromovuar nuk e ka shmangur rënien nga kategoria me gjashtë ndeshje të mbetura për të luajtur që nga hyrja në lojë e formatit me 20 ekipe në 2004-05.

Mbijetesa e tyre është veçanërisht mbresëlënëse duke pasur parasysh se klubi po luante në Serinë C kur Silvio Berluskoni mori kontrollin më pak se pesë vjet më parë. Megjithatë, mbijetesa ka një kosto. Rreth 45.7 milionë euro në fakt, kryesisht për shkak të detyrimit për të blerë klauzola në një numër kontratash që u negociuan në fillim të sezonit.

Mbi 6 milionë euro do të duhet gjithashtu të paguhen në stafin dhe shpërblimet e lojtarëve për rolin e tyre në sigurimin e sigurisë në Serie A