Skuadra e Juventusit kërkon të emërojë trajnerin e Marsejës, Igor Tudor si strategun e tyre të ri, nëse Masimiliano Allegri largohet nga klubi, këtë verë. Koha e Allegrit te “Zonja e Vjetër” mund të ketë përfunduar pothuajse, me skuadrën e përjashtuar nga Liga e Kampionëve në fazën e grupeve dhe vendin e tyre të tretë në ligë.

Gjithashtu, problemet e raportuara gjerësisht të klubit mund ta bëjnë Juventusin të përjashtohet nga garat evropiane për sezonet e ardhshme dhe kjo mund të jetë koha e duhur që Allegri të ndajë rrugët Ndërsa Juventusi do të ëndërronte të merrte dikë si Zinedin Zidan apo Antonio Konte, problemet e tyre financiare mund të nënkuptojnë se nuk është e mundur të tërheqësh një trajner të tillë.

“Tuttosport” dhe “La Gazzetta dello Sport” besojnë se nëse kostoja për ta është shumë e lartë, Juventusi mund ta gjejë veten duke iu afruar Tudorit pozitën. Nëse ai do të bëhej trajner i Juventusit, do të ishte periudha e tretë e kroatit me klubin, pasi kishte luajtur më parë për klubin midis 1998 dhe 2007.

Tudor ishte më parë ndihmës trajner i Andrea Pirlos në Juventus midis 2020 dhe 2021, por ata u shkarkuan në fund të atij sezoni. Tudor mori drejtimin e Veronës deri në maj 2022, dhe në korrik të atij viti, ai mori drejtimin e Ligue 1 Olimpik Marsejës, ku 45-vjeçari ka impresionuar zyrtarët në Torino duke e çuar OM në vendin e dytë në Ligën e Francës.