Sulmet ajrore ruse kundër Ukrainës kanë plagosur dhe vrarë më shumë se 100 civilë, duke përfshirë të paktën pesë fëmijë, në katër ditët e fundit, sipas SHBA-ve.

“Shtetet e Bashkuara nuk do të shikojnë kurrë larg nga ajo që po ndodh në Ukrainë,” tha Vedant Patel, zëvendës zëdhënësi kryesor në Departamentin e Shtetit, shkruan Sky News.

Zbulimi erdhi në një ditë kur Rusia akuzoi SHBA-në se qëndron pas një sulmi me dron në Kremlin, për të cilin ajo ka pretenduar se ishte një atentat ndaj Vladimir Putinit.

Zyrtarët e inteligjencës amerikane janë ende duke u përpjekur të përcaktojnë se kush qëndron pas incidentit me dron dhe po eksplorojnë mundësi të ndryshme, duke përfshirë një operacion të rremë të flamurit nga Rusia ose që një grup skajor me simpati për Ukrainën mund të ketë qenë i përfshirë.