Një tragjedi ka ndodhur mbrëmjen e djeshme në Cagliari, ku një kryebashkiak 44-vjeçar polak, ra nga kati i katërt i hotelit ku ai qëndronte dhe vdiq. Ngjarja ndodhi në orën 2:00 në hotelin “Due Colonne” në qendrën historike të qytetit.

Sipas asaj që u rindërtua nga ekipi policor, kryebashkiaku ndodhej në një dhomë me një koleg dhe me sa duket ishte ulur në dritare dhe ka humbur ekuilibrin, duke rënë në zbrazëti për disa dhjetëra metra.

Policia ka përjashtuar hipotezën e një sulmi është përjashtuar dhe rënia e tij mund të ndiqet si një aksident.

Kryebashkiaku polak ndodhej në Sardenjë së bashku me bashkatdhetarët e tjerë për një sërë vizitash institucionale.