Rruga Tetovë-Prizren/ Rrustemi: Është kryer fizibiliteti dhe zgjedhur traseja, vijojmë me proceset pasuese

-

Drejtori i Ndërmarrjes publike për rrugë shtetërore, Ejup Rrustemi nga terreni punues për fillimin e ndërtimit të Korridorit 8, ka folur dhe për rrugën Tetovë-Prizren.

Rrustemi tha se janë bërë analizat e fizibilitetit, është zgjedhur trasa e cila ka dhe një tunel, mirëpo për detaje të tjera do të mund të flitet kur të nënshkruhen marrëveshjet në mes të dy shteteve.

‘Për rrugën Tetovë-Prizren kemi nënshkruar një memorandum bashkëpunimi në mes të dy qeverive, pra Maqedonisë së Veriut dhe Republikës së Kosovë, u bë analiza e fizibilitetit, u zgjodh trasa dhe kemi një tunel më gjatësi 6.2 km që ju takon të dy vendeve për ta ndërtuar, financuar të njejtin, ndaj jemi në fazën e përpilimit të marrëveshjeve mes dy ministrive të Transportit, që më pas të zgjidhet projektuesi, të nënshkruhet marrëveshjet e përbashkëta dhe të mund të flasim për detaje të tjera”, deklaroi Rrustemi.

Lajmet e fundit

Do të zgjidhet çështja e personave pa shtetësi në Maqedoni, miratohen ndryshimet e nevojshme ligjore

Në Kuvendin e RMV-së janë miratuar ndryshimet në ligjet për vendbanim dhe qëndrim dhe për letërnjoftime, me të cilat...

Fronti opozitar, bart me vete marrëdhëniet kaotike nga e kaluara!

-Mëritë e kaluara dhe interesat e ngushta partiake, janë barriera që vështirë kalohen dhe e ngulfasin bashkëpunimin e tyre,...

David Beckham rrëfen për herë të parë betejën e tij me shëndetin mendor

David Beckham i mbajti lotët teksa foli sinqerisht për jetën dhe karrierën e tij në një serial të...

KHF “Istogu” përball ekipi të fortë nga Sllovakia

KHF “Istogu” ka mësuar të martën kundërshtarin e raundit të tretë të Kupës Evropiane për hendbolliste. Shorti i tërhequr...
- Advertisement -

Turqia nuk ndalet, kryen sulme të tjera ndaj PKK-së në Irak

Bayraktar Kızılelma and the Akıncı UCAV conduct a formation flight, Tekirdağ, Türkiye, April 24, 2023. (Courtesy of Baykar)Forcat...

Trajneri i Çekisë: Është e vështirë, por në Shqipëri luajmë për gjithçka

Czech Republic coach Jaroslav Silhavy gestures during the UEFA Nations League soccer match between Portugal and the Czech...