Kryeparlamentari Xhaferi në Vilnus takoi nënkryetaren e parë të Asamblesë nacionale franceze, Valeri Rabo

-

Kryetari Xhaferi sot, në margjinat e takimit në nivel të lartë të kryetarëve të parlamenteve të vendeve anëtare të NATO-s, realizoi takim me nënkryetaren e parë të Asamblesë Nacionale të Republikës Franceze, Valeri Rabo, me kërkesë të saj.

Kryetari i Kuvendit, Xhaferi, shprehu kënaqësi për dinamikën e takimeve mes përfaqësuesve politikë të dy shteteve. E përshëndeti përkushtimin e ri-afirmuar të Francës për rajonin, në pajtim me Strategjinë për Integrimin Evropian të Ballkanit Perëndimor, me çka pa dyshim e konfirmon orientimin strategjik për anëtarësimin e plotfuqishëm të vendeve tona në Unionin Evropian. Bashkëbiseduesja ishte e informuar për ngjarjet aktuale në fushën e eurointegrimeve në vend, si edhe për aktivitetet e ndërmarra për ndihmën dhe mbështetjen për Ukrainën, institucionet dhe qytetarët e saj.

Nënkryetarja Rabo e përshëndeti mbajtjen e këtij takimi, sidomos pas mesazheve të dërguara të Kryetarit Xhaferi në fjalimin e tij në takim, për bashkim më të fuqishëm dhe veprim të përbashkët në suazat e NATO-s. U shpreh qëndrimi se ky bashkëpunim duhet të plotësohet në mënyrë komplementare me qëllimet e Bashkimit Evropian, sidomos duke pasur parasysh se sa është arritur në vitin e kaluar në përforcimin e autonomisë së saj strategjike. Nga ana e saj u theksua koncepti i Presidentit Makron për zhvillimin e Bashkimit Evropian dhe avancimin e rrugës eurointegruese  të vendeve kandidate dhe u shpreh mbështetje për hapat e ardhshme që duhet të ndërmerren në Republikën e Maqedonisë së Veriut për vazhdimin me procesin e negociatave për anëtarësim në Union.

Bashkëbiseduesit u pajtuan se bashkëpunimi ndërmjet dy parlamenteve duhet të vazhdojë përmes Grupeve të Miqësisë dhe Bashkëpunimit dhe të avancohet në të ardhme. Kryetari Xhaferi inicio ngritjen e bashkëpunimit në nivel më të lartë të kryetarëve të parlamenteve, nëpërmjet realizimit të vizitave bilaterale në Shkup dhe Paris këtë vit, me kolegen e tij në Asamblenë Nacionale të Republikës Franceze, Jael Bron Pive.

Lajmet e fundit

MF: Plani i qëndrueshmërisë fiskale – Masa konkrete dhe rekomandime për racionalizimin e shpenzimeve joproduktive te shfrytëzuesit buxhetorë

Përmes masave dhe rekomandimeve konkrete të integruara në Planin e qëndrueshmërisë fiskale dhe përkrahjes së rritjes ekonomike, do të...

Dinamo me mungesa të mëdha para duelit me Balkanin

Kampioni kroat, Dinamo Zagreb, vjen në Prishtinë me shumë probleme para sfidës me kampionin e Kosovës, skuadrën e Balkanit....

PS pr/rezolutë për denimin e sulmit në veri të Kosovës: Mbështesim qëndrimin e qeverisë së Kosovës, Serbia të dorëzojë kriminelët

Faxnews ka siguruar projekt-rezolutën e PS ku dënon sulmin terrorist në veri të Kosovës. Në projekt-rezolutë, PS mbështet cdo...

‘Emoji-t’ po vijnë në Gmail – Telegrafi

Google ka konfirmuar se po sjell ’emoji-t’ në shërbimin e saj Gmail, derisa flitej për një gjë të tillë...
- Advertisement -

4 tetor 1824, Meksika shpalli pavarësinë

Pas një lufte 11-vjeçare shkëputjeje nga Spanja, populli meksikan më në fund mori shtetin e tij për herë të...

Do të zgjidhet çështja e personave pa shtetësi në Maqedoni, miratohen ndryshimet e nevojshme ligjore

Në Kuvendin e RMV-së janë miratuar ndryshimet në ligjet për vendbanim dhe qëndrim dhe për letërnjoftime, me të cilat...