Përplasen dy trena në Indi, raportohet për shumë viktima

-

Shumë njerëz dyshohet se kanë vdekur në Indinë lindore pasi një tren pasagjerësh doli nga shinat pas një përplasjeje kokë më kokë me një tren mallrash.

Rreth 179 njerëz u shtruan në spital pas aksidentit të së premtes në distriktin Balasore të shtetit Odisha, sipas Pradeep Jena, nëpunës i lartë civil i Odisha.

“Afro 50 autoambulanca janë dërguar në vendngjarje, por të lënduarit ka më shumë. Një numër i madh i autobusëve po mobilizohen për t’i dërguar të lënduarit në spital”, shkroi Jena në Twitter.

Kryeministri indian, Narendra Modi ka shprehur shqetësimin me incidentin dhe mendimet e tij janë me familjet e viktimave.

“I shqetësuar me aksidentin e trenit në Odisha. Në këtë orë pikëllimi, mendimet e mia janë me familjet e viktimave. Të plagosurit të shërohen shpejt”, shkroi ai në Twitter.

Ai më tutje deklaroi se operacionet e shpëtimit janë duke u zhvilluar në vendin e aksidentit dhe po jepet e gjithë ndihma e mundshme për të prekurit.

Coromandel Express, i cili udhëtonte nga Kalkuta drejt Chennait në Indinë jugore, doli nga shinat e trenit.

Lajmet e fundit

Dinamo me mungesa të mëdha para duelit me Balkanin

Kampioni kroat, Dinamo Zagreb, vjen në Prishtinë me shumë probleme para sfidës me kampionin e Kosovës, skuadrën e Balkanit....

PS pr/rezolutë për denimin e sulmit në veri të Kosovës: Mbështesim qëndrimin e qeverisë së Kosovës, Serbia të dorëzojë kriminelët

Faxnews ka siguruar projekt-rezolutën e PS ku dënon sulmin terrorist në veri të Kosovës. Në projekt-rezolutë, PS mbështet cdo...

‘Emoji-t’ po vijnë në Gmail – Telegrafi

Google ka konfirmuar se po sjell ’emoji-t’ në shërbimin e saj Gmail, derisa flitej për një gjë të tillë...

4 tetor 1824, Meksika shpalli pavarësinë

Pas një lufte 11-vjeçare shkëputjeje nga Spanja, populli meksikan më në fund mori shtetin e tij për herë të...
- Advertisement -

Do të zgjidhet çështja e personave pa shtetësi në Maqedoni, miratohen ndryshimet e nevojshme ligjore

Në Kuvendin e RMV-së janë miratuar ndryshimet në ligjet për vendbanim dhe qëndrim dhe për letërnjoftime, me të cilat...

Fronti opozitar, bart me vete marrëdhëniet kaotike nga e kaluara!

-Mëritë e kaluara dhe interesat e ngushta partiake, janë barriera që vështirë kalohen dhe e ngulfasin bashkëpunimin e tyre,...