Ukraina do të ishte e gatshme të vazhdonte eksportimin e grurit përtej Detit të Zi si pjesë e një “plani B” pa mbështetjen ruse nëse Moska e heq marrëveshjen aktuale të eksportit të drithit dhe ajo dështon”.

Kështu u shpreh të premten ministri ukrainas i Bujqësisë, Mykola Solskyi, shkruan The Guardian.

OKB-ja dhe Turqia ndërmjetësuan Iniciativën e Kokrrave të Detit të Zi midis Moskës dhe Kievit korrikun e kaluar për të ndihmuar në trajtimin e krizës globale të ushqimit të rënduar nga pushtimi i Rusisë në shkurt 2022 në Ukrainë, një eksportues kryesor global i drithërave.

Ministri Solskyi tha se Rusia kishte bllokuar tashmë përdorimin e portit të Ukrainës në Detin e Zi, Pivdennyi , pavarësisht marrëveshjes dhe po lejonte vetëm një anije në ditë të dërgonte ushqim ukrainas në vende të caktuara.