Mike Pence kandidon për zgjedhjet presidenciale 2024 në SHBA

-

Ish-zëvendëspresidenti Mike Pence dorëzoi të hënën dokumentet për kandidaturën e tij për zgjedhjet presidenciale në vitin 2024, duke krijuar një përplasje me  ish-presidentin Donald Trump.

Hyrja e ish-nënpresidentit në garë krijon një betejë të paparashikueshme midis ish-presidentit, i cili ndihmoi në nxitjen e një kryengritjeje në përpjekjen e tij për t’u ngjitur në pushtet dhe nënpresidentit të tij dikur besnik, i cili luajti një rol në ndalimin e asaj përpjekjeje për të penguar demokracinë.

Pence e ka kritikuar publikisht Trumpin për pohimin e tij se Pence kishte autoritetin për të përmbysur rezultatet e zgjedhjeve të vitit 2020, por ai nuk e ka vënë në shënjestër karakterin e Trump dhe ka thënë vazhdimisht se është krenar për të dhënat e administratës së tyre.

Trump, në të kundërt, ka kritikuar rivalët të tjerë republikanë të vitit 2024, përfshirë guvernatorin e Floridës, Ron DeSantis.

Pence, një ish-kongresmen 63-vjeçar dhe guvernator i Indianës, u zgjodh si kandidat i Trumpit në vitin 2016, pjesërisht sepse ai mund ta ndihmonte Trumpin të forconte bazën socialisht konservatore të GOP-së

Lajmet e fundit

Dinamo me mungesa të mëdha para duelit me Balkanin

Kampioni kroat, Dinamo Zagreb, vjen në Prishtinë me shumë probleme para sfidës me kampionin e Kosovës, skuadrën e Balkanit....

PS pr/rezolutë për denimin e sulmit në veri të Kosovës: Mbështesim qëndrimin e qeverisë së Kosovës, Serbia të dorëzojë kriminelët

Faxnews ka siguruar projekt-rezolutën e PS ku dënon sulmin terrorist në veri të Kosovës. Në projekt-rezolutë, PS mbështet cdo...

‘Emoji-t’ po vijnë në Gmail – Telegrafi

Google ka konfirmuar se po sjell ’emoji-t’ në shërbimin e saj Gmail, derisa flitej për një gjë të tillë...

4 tetor 1824, Meksika shpalli pavarësinë

Pas një lufte 11-vjeçare shkëputjeje nga Spanja, populli meksikan më në fund mori shtetin e tij për herë të...
- Advertisement -

Do të zgjidhet çështja e personave pa shtetësi në Maqedoni, miratohen ndryshimet e nevojshme ligjore

Në Kuvendin e RMV-së janë miratuar ndryshimet në ligjet për vendbanim dhe qëndrim dhe për letërnjoftime, me të cilat...

Fronti opozitar, bart me vete marrëdhëniet kaotike nga e kaluara!

-Mëritë e kaluara dhe interesat e ngushta partiake, janë barriera që vështirë kalohen dhe e ngulfasin bashkëpunimin e tyre,...