Është hera e dytë në më pak se një javë që Tajvani raporton aktivitet ushtarak kinez pranë brigjeve të ishullit. 37 avionë ushtarakë kinezë fluturuan në zonën e mbrojtjes ajrore të Tajvanit disa prej të cilëve më pas fluturuan në Paqësorin Perëndimor. Kina, e cila e sheh Tajvanin demokratik si territorin e saj, ka fluturuar rregullisht forcat e saj ajrore në qiell pranë ishullit gjatë tre viteve të fundit, por jo në hapësirën ajrore territoriale të Tajvanit. Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit tha se zbuloi 24 avionë të Forcave Ajrore Kineze. Ai nuk tha saktësisht se ku po fluturonin aeroplanët, por tha se dhjetë kaluan vijën mesatare të ngushticës së Tajvanit që ndan të dy anët. Tajvani ka dërguar avionë luftarakë dhe ka vendosur anije dhe sisteme raketore me bazë tokësore për të monitoruar, tha ministria. Ministria e Mbrojtjes e Kinës nuk iu përgjigj kërkesave për koment mbi fluturimet. /Alsat.mk