Policia kufitare e Italisë ka raportuar për shpëtimin e 44 emigrantëve, përfshirë fëmijë dhe gra shtatzëna, të cilët po lundronin në një varkë që kishte ngecur në një ishull në afërsi të Sicilisë, raporton agjencia “AP”.
Në videon që u xhirua nga policia kufitare italiane të shtunën, zyrtarët policorë shihen duke iu afrua migrantëve në Lampedusa. Po ashtu një anije e Mjekëve pa Kufi (MSF), Geo Barents, ka shpëtuar total 196 persona në katër operacione të ndryshme në ujërat e Maltës.

Prej tyre 47 ishin të mitur të pa shoqëruar, 16 gra dhe një foshnjë. MSF ka thënë se migrantët e shpëtuar janë dërguar në Maina di Carrara, port që është caktuar nga autoritetet italiane.

The post Shpëtohen dhjetëra emigrantë në operacionet në Mesdhe appeared first on Alsat.