Presidenti amerikan Joe Biden përshëndeti vendimin e homologut turk, Recep Tayyip Erdogan për të mbështetur anëtarësimin e Suedisë në NATO. Presidenti amerikan theksoi në një deklaratë se është i gatshëm të punojë me Erdoganin për të avancuar mbrojtjen në zonën euro-atlantike.

“Jam gati të punoj me Presidentin Erdogan dhe Turqinë për rritjen e mbrojtjes dhe parandalimit në zonën euro-atlantike”, tha Biden në një deklaratë, duke shtuar “po pret me padurim” të mirëpresë Suedinë në NATO. “Mezi pres të mirëpres kryeministrin Kristersson dhe Suedinë si aleatin tonë të 32-të të NATO-s”.-s.

Më herët, shefi i NATO-s Jens Stoltenberg njoftoi se Erdogan kishte rënë dakord të promovonte protokollin e pranimit të Suedisë në parlamentin turk dhe të punonte me të për ratifikimin e tij, duke e quajtur atë një “hap historik”.