Lionel Mesi është gati të emërohet kapiten i Inter Majamit pas vetëm një ndeshjeje dhe me më pak se 90 minuta për klubin. Duke folur në një konferencë për shtyp, trajneri Tata Martino konfirmoi se Mesi do t’i jepet shiriti i kapitenit në klubin e Major League Soccer. Ai e kapi skuadrën në debutimin e tij nga stoli, pasi shënoi një goditje dënimi të shkëlqyer në minutën e fundit për t’i dhënë Majamit një fitore 2-1 ndaj Kruz Azul në Kupën e Ligës.

Kapiteni aktual i Inter Majamit është Gregore, një mesfushor mbrojtës, por ai është jashtë me një dëmtim afatgjatë dhe Mesi do të marrë drejtimin. Mbetet për t’u parë nëse Gregore do ta rikthejë kapitenin kur të kthehet në fushë.

Messi mbante rregullisht shiritin e kapitenit te Barcelona, ​​megjithëse ai kurrë nuk u bë zyrtarisht kapiten në Paris Sen Zhermen. Ai është kapiteni i Argjentinës dhe sigurisht ngriti Kupën e Botës në Katar. Ai është padyshim lojtari i profilit më të lartë që luan për Inter Majamit, kështu që ta bësh kapiten nuk është befasi. Inter Miami do të përballet me Atlanta United në Kupën e Ligës të mërkurën. Martino konfirmoi se si Messi ashtu edhe nënshkrimi i ri Sergio Buskets, do të kenë më shumë minuta në atë ndeshje.