Familjet vazhdojnë të dalin nga Rafah në kërkim të zonave më të sigurta diku tjetër në Gaza, ndërsa OKB-ja vlerëson se rreth 900 mijë njerëz janë larguar nga qyteti që nga fillimi i operacionit ushtarak i Izraelit.

Palestinezët në kampin e refugjatëve Jabaliya të Gazës janë lënë të kërkojnë nëpër rrënojat duke u përpjekur të marrin sendet e tyre pasi ushtria izraelite u tërhoq nga zona pas një operacioni tre-javor.

Kampi më i madh i refugjatëve në Gaza, dikur shtëpia e më shumë se 100 mijë njerëzve, është shkatërruar plotësisht në një mision të Forcat e Mbrojtjes të Izraelit për “të zhdukur Hamasin”.

Ministria e Shëndetësisë në Gaza thotë se 53 palestinezë u vranë dhe 357 të tjerë u plagosën në luftimet në të gjithë rripin në 24 orët e fundit.

Ministria thotë se numri i përgjithshëm i të vdekurve në Gaza që nga 7 tetori tani është 36 mijë e 224, megjithëse zyrtarët nuk bëjnë dallim midis civilëve dhe luftëtarëve.

Ndihma u hodh përsëri në Gaza të enjten me njerëz që nxituan në zonat e zbarkimit në përpjekje për të hyrë në ushqim dhe furnizime të tjera, raporton Euronews.com, transmeton Klankosova.tv.

Në një konferencë për shtyp në New York, zëdhënësi i Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, Stephane Dujarric tha se ai kishte disa përditësime humanitare, sipas tij “asnjëra prej tyre e mirë”.