Bota

SHBA-ja kërkon mbështetjen e OKB-së për marrëveshjen e propozuar të armëpushimit të Gazës

SHBA-ja tha të hënën se dëshiron që Këshilli i Sigurimit i OKB-së të miratojë një rezolutë që mbështet propozimin e përshkruar nga presidenti Joe...

Palestinezët kërkojnë sendet nën rrënojat në kampin e refugjatëve Jabaliya, pasi IDF tërhiqet

Familjet vazhdojnë të dalin nga Rafah në kërkim të zonave më të sigurta diku tjetër në Gaza, ndërsa OKB-ja vlerëson se rreth 900 mijë...

U shpall fajtor, Trump: Ky ishte gjyq i montuar

Ish-presidenti amerikan, Donald Trump ka dalë nga gjykata dhe po flet për mediat. Ai e nis duke thënë: “Ky ishte një turp, ky ishte një...

Suedia dhe Ukraina nënshkruajnë marrëveshje bashkëpunimi për sigurinë

Suedia dhe Ukraina nënshkruajnë marrëveshje bashkëpunimi për sigurinë Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, dhe kryeministri i Suedisë, Ulf Kristersson, kanë nënshkruar një marrëveshje dypalëshe bashkëpunimi. “Ky...

Sulmet izraelite vrasin të paktën 37 palestinezë në Gazë

Granatimet dhe sulmet ajrore izraelite kanë vrarë të paktën 37 persona, shumica të strehuar në tenda, jashtë qytetit jugor të Gazës, Rafah, gjatë natës...

Vapë e madhe në kryeqytetin e Indisë, regjistrohet temperaturë rekorde

Në kryeqytetin e Indisë, New Delhi, është regjistruar temperatura rekorde prej 49,9 gradësh. Autoritetet kanë paralajmëruar për mungesë të ujit në qytetin me mbi...

Trump thotë se do ta kishte bombarduar Rusinë dhe Kinën

Donald Trump tha gjatë një ngjarjeje për mbledhjen e fondeve për turneun zgjedhor se ai do ta kishte bombarduar Moskën në përgjigje të pushtimit...

Përfundon sezoni i ngjitjes në malin Everest, tetë të vdekur që nga prilli

Sezoni i ngjitjeve në malin Everest përfundoi këtë mërkurë dhe tetë njerëz kanë vdekur duke u ngjitur që nga hapja e sezonit në fillim...